iStock_000008805258Medium

Jak posadzić gości weselnych?

Czytaj dalej
13d63673

Nauki przedmałżeńskie zamiast terapii dla par

Czytaj dalej
iStock_000006073751XSmall

Jak przespać noc...przedślubną?

Czytaj dalej
6cj4939

Kiedy i jak poznać się z jej/jego rodzicami?

Czytaj dalej

Nauki przedmałżeńskie

iStock_000008617351XSmall

Decydując się na ślub kościelny bądź konkordatowy, młoda para musi pamiętać o uczestnictwie w naukach przedmałżeńskich. Jednak od każdej reguły są wyjątki i tak jest też w tym przypadku. Które pary są zatem zwolnione z nauk przedmałżeńskich? O tym, a także innych ważnych kwestiach dotyczących kursu przedmałżeńskiego, znajdziecie Państwo informacje w poniższym artykule.

Z zapisaniem się na nauki przedmałżeńskie nie należy zwlekać. Najlepiej zrobić to zaraz po zaplanowaniu daty ślubu. Młodzi muszą pamiętać, że nauki w poszczególnych parafiach odbywają się co jakiś czas i trwają z reguły około 3 miesiące. Dlatego odkładanie tego na ostatnią chwilę może sprawić, że trudno będzie na czas zdobyć ważny ?papierek” stwierdzający zaliczenie kursu i dopuszczający do zawarcia związku sakramentalnego.

Czy nauki są konieczne?

Jeśli młoda para bierze jedynie ślub cywilny, nie musi wtedy okazywać potwierdzenia odbycia nauk przedmałżeńskich. Natomiast w przypadku ślubu kościelnego i konkordatowego, zaliczenie takich nauk jest konieczne. Jednak istnieje jedna forma zwolnienia z kursu. Z tego zwolnienia mogą skorzystać pary, które przedstawią księdzu w parafii, gdzie będzie miała miejsce uroczystość kościelna, zaświadczenie o uczęszczaniu na lekcje religii w ostatniej klasie szkoły średniej. Po zapoznaniu się z takim zaświadczeniem proboszcz danej parafii powinien bez problemu zwolnić młodych od uczestnictwa w kursie. Jeśli dowód uczęszczania na religię pokaże sama panna młoda bez partnera i odwrotnie, wówczas zwolnienie z kursu nie jest możliwe. Takie zaświadczenie muszą posiadać zarówno panna, jak i pan młody.

Kiedy i gdzie można się zapisać?

Nauki przedmałżeńskie nie odbywają się w każdej parafii. Dotyczy to głównie małych miejscowości, gdzie parafian jest kilka tysięcy, dlatego na rozpoczęcie nauk trzeba by było czekać nawet kilka miesięcy. W tym przypadku nauki odbywają się w jednej z parafii w Dekanacie. Po informację, gdzie w najbliższym czasie odbywać się będą nauki przedmałżeńskie, młodzi powinni udać się do miejscowego proboszcza. Najlepiej zapoznać się z terminarzem nauk w sąsiednich parafiach i wybrać ten, który będzie im najbardziej odpowiadał. Młodzi mogą również zapytać swoich znajomych, w której parafii odbywali kurs przedmałżeńskich i czy są usatysfakcjonowani prowadzonymi tam naukami.

Czas zależy od księdza

 

W niektórych parafiach nauki trwają około 2 miesiące, w innych dłużej lub nieco krócej. Ten punkt jest bardzo luźny i zależy głównie od osoby prowadzącej nauki, a więc księdza bądź katechety. Są również takie parafie, w których nauki zawierają się jedynie w trzech spotkaniach. Jednak średnio kurs odbywa się od dwóch do trzech miesięcy, w każdy weekend po dwie godziny.

Istnieje również skrócona forma nauk przedmałżeńskich. Dotyczy to tych par, które chcą wziąć ?szybki ślub”. Nauki trwają wtedy zaledwie kilka dni i obejmują pełno wymiarowy materiał trzymiesięcznego kursu.

Czemu służy kurs i ile kosztuje?

W większości parafiach nauki są bezpłatne. Bywają wyjątki, kiedy to para musi zapłacić 100 zł. W przypadku przyspieszonego kursu, ta kwota może zostać podwojona. Często w młodych, udających się na pierwsze nauki przedmałżeńskie, rodzi się pewien niepokój. Czy ksiądz będzie zadawał jakieś pytania? Co będzie, jeśli źle odpowiem?- takie pytania zadają sobie przyszli małżonkowie. Jednak jak się później okazuje, obawy nie powinny mieć miejsca.

Kurs nie jest formą egzaminu. Wręcz przeciwnie – służy jak najlepszemu przygotowaniu przyszłych małżonków do wspólnego życia, opartego na miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej. Księża prowadzący nauki uświadamiają młodym obowiązki, z jakimi przyjdzie im się zetknąć w chwili złożenia przysięgi przed Bogiem. Kurs ma wyzwolić w młodych refleksję nad przyszłym związkiem, a także swoją wiarą w Boga. Ksiądz prowadzący nauki musi robić wszystko, aby kolejne godziny nie były przysłowiową ?drogą przez mękę”. Aby zamiast wbijania do głowy regułek i zwykłych schematów, było rozważanie nad przyszłym małżeństwem oraz poruszanie przykładów zaczerpniętych z życia codziennego. Po zakończeniu kursu stosowne dokumenty należy przedłożyć w parafii, gdzie będzie miała miejsce uroczystość ślubna.
Jeśli panna młoda lub pan młody nie przyjął wcześniej sakramentu bierzmowania, może się do niego przygotować również podczas kursu. Wtedy osoba powinna podejść do księdza i poprosić o przygotowanie do przyjęcia dodatkowego sakramentu. Ksiądz w takiej sytuacji nie powinien odmówić i zapewne w indywidualnych rozmowach przygotuje przyszłego małżonka do sakramentu bierzmowania.

Tematy poruszane na naukach

Kurs przedmałżeński prowadzony jest w stylu grupy dyskusyjnej. Tematy dyskusji są ściśle związane ze związkiem małżeńskim. Przykładowe tematy poruszane podczas nauk przedmałżeńskich:

 • Przeszkody do zawarcia związku małżeńskiego.
 • Scenariusz liturgii sakramentu małżeństwa.
 • Co zrobić, aby małżeństwo było harmonijne.
 • Przyczyny rozpadów małżeństwa.
 • Spotkanie z psychologiem: rozwiązywanie konfliktu w relacjach.

Na wykłady często zapraszani są ?fachowcy” z zewnątrz. Księża decydują się na takie rozwiązanie, które oprócz zawodowej porady, urozmaici program nauk. Dlatego często na kurs zapraszani są psychologowie, opowiadający o sposobach rozwiązywania konfliktu w rodzinie, o psychice dziecka oraz o radzeniu sobie ze stresem w trudnych sytuacjach życiowych. Niektórzy księża wymagają również, aby młodzi, oprócz odbycia nauk, udali się na wizytę do poradni przedmałżeńskiej. Wysłuchają tam informacji m.in. na temat naturalnych metod zachodzenia w ciążę.

Autor tekstu: Grzegorz Wieczorek

9 odpowiedzi do wpisu “Nauki przedmałżeńskie

 1. Magda

  „Z tego zwolnienia mogą skorzystać pary, które przedstawią księdzu w parafii, gdzie będzie miała miejsce uroczystość kościelna, zaświadczenie o uczęszczaniu na lekcje religii w ostatniej klasie szkoły średniej. ”

  Co za bzdura!!! zwolnione mogą zostać jedynie osoby, które podczas tych lekcji religii miały prowadzone zajęcia z kursu przedmałżeńskiego.

 2. DIODKA

  TEZ MYSLE ZE TO BZDURA KAZDY MUSI ZROBIC NAUKI. A KURS W PORADNI MALZENSKIEJ TEZ TRZEBA RĄCZEJ ZROBIC I UCZA TAM O NATURALNYM PLANOWANIU RODZ. A NIE NATURALNYM ZACHODZENIU. HEHE

 3. ANIELA

  TEZ MYSLE ZE TO BZDURA KAZDY MUSI ZROBIC NAUKI. A KURS W PORADNI MALZENSKIEJ TEZ TRZEBA RĄCZEJ ZROBIC I UCZA TAM O NATURALNYM PLANOWANIU RODZ. A NIE NATURALNYM ZACHODZENIU. BZDURY

 4. paula

  ja nie pioszłam do szkoły sredniej i nie wiem co mam teraz zrobic bo chcemy z moim chłopakiem wzisc slub koscielny a ja nie mam tych lekcji religii przedmalzenskich pomózcie mi o mam zrobic w rej sytuacji?:(

 5. alunia

  Naturalne metody zachodzenia w ciążę- he he he, to się uśmiałam.
  Po skończeniu kursu na lekcji religii w szkole sredniej nie trzeba go robić znowu (oczywiście jeśli ksiądz wtedy wydał stosowne zaświadczenie- ja mam). Tylko haczyk jest w tym, że ważość takiego kursu mija po roku chyba i trzeba robić na nowo. Mój jest nieważny już 6 lat, więc jutro pędzimy do księdza:)

 6. Margo

  Szczerze moge powiedziec, że te nauki to jest tragedia. Byłam zniesmaczona kiedy ksiądz zroganizował nam spotkanie z sexuologiem. Spotkanie było poniżające tak samo jak pytanie jaki zadawał nam proboszcz naszej parafi które uderzały w nasze najczulsze punkty i odzierały nas całkowicie z godności i prywatności. Moim zdaniem powinno sie zlikwidowac nauki przedmałżeńskie jest to zbędne. Bo co ksiądz może wiedzieć o życiu w rodzienie i wychowaniu dzieci!!!! ja jestem za tym aby sie tego bezsensownego obowiązku pozbyć

 7. michaal

  Witam,
  polecam zaoczny kurs przedmałżeński. mi bardzo zależało na czasie, ponieważ potrzebowałem tego dokumentu, a przed ślubem wyjeżdżałem za granice i nauki odbyłem w prywatnym domu. Wg mnie jest to najfajniejszy sposób, ponieważ dowiedziałem się najważniejszych rzeczy, nie było nudno, bo szybko, kosztowało mnie to 50 zł i można umówić się na każdy termin, dlatego pisze to bo wiem że nie tylko ja miałem taką sytuację. W razie potrzeby zostawiam kontakt 535-342-357, naukidlamlodych@wp.pl
  Pozdrawiam i polecam

 8. Alicja

  Tak szczerze to ja mialam dobre doswiadczenie w poradni na Smialego w Poznaniu Polecam . Zastanawiam sie jeszcze nad fotografem ze strony mfinity.pl Mojej kolezance robił fotki i byla zadowolona – chyba sie zdecyduje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>