iStock_000008805258Medium

Jak posadzić gości weselnych?

Czytaj dalej
13d63673

Nauki przedmałżeńskie zamiast terapii dla par

Czytaj dalej
iStock_000006073751XSmall

Jak przespać noc...przedślubną?

Czytaj dalej
6cj4939

Kiedy i jak poznać się z jej/jego rodzicami?

Czytaj dalej

Urząd Stanu Cywilnego ? formalności prawne

Safe Sex

Z punktu widzenia prawa, to po ślubie cywilnym następuje zawarcie związku małżeńskiego. Młoda para planując ślub musi pamiętać o terminach obowiązujących w urzędzie oraz niezbędnych dokumentach i opłatach. Poniżej omawiamy najważniejsze kwestie skupiające się wokół ślubu cywilnego.

Obecnie młodzi nie muszą zawierać ślubu w najbliższym Urzędzie Stanu Cywilnego – mogą to zrobić w dowolnym urzędzie w kraju. Mimo coraz bardziej popularnego ślubu konkordatowego, jeszcze dużo par decyduje się na zawarcie małżeństwa w dwóch odrębnych formach.

 

Kiedy zgłosić się do USC?

 

Jak w każdym urzędzie, tak również w Urzędzie Stanu Cywilnego, nie podlegające żadnym dyskusjom są terminy, których należy przestrzegać. Nawet jeden dzień spóźnienia może spowodować, iż uroczystość zawarcia małżeństwa przeciągnie się w czasie. Dlatego młoda para do USC musi zgłosić się najpóźniej miesiąc przed planowanym ślubem. Jeśli młodzi planują ślub w okresie świątecznym, zalecane jest zgłoszenie się do USC na dwa miesiące przed uroczystością. Właśnie w tym okresie jest najwięcej chętnych młodych par do zawarcia związku małżeńskiego. Na tym spotkaniu konieczna jest obecność obojga małżonków. Zupełnie inaczej wygląda sprawa obecności świadków w USC – powinni oni pojawić się tam dopiero 30 minut przed wyznaczoną godziną zawarcia związku małżeńskiego, kiedy to po okazaniu dowodu tożsamości podpisują stosowne dokumenty.

 

Cel wizyty w USC

 

Bardzo często przyszli małżonkowie nie są zorientowani, jaki jest cel ich główny wizyty w USC. Otóż młodzi powinni pamiętać, iż na tym spotkaniu będą wypełniać specjalne oświadczenie, w którym zapewnią o braku jakichkolwiek przeszkód do zawarcia małżeństwa. Młodzi przed udaniem się do urzędu powinni wspólnie zastanowić się, jakie nazwiska będą oni nosić po ślubie oraz ich dzieci. Właśnie to będzie jedno z głównych pytań, na które muszą odpowiedzieć na miejscu.

 

Jakie zabrać dokumenty?

 

Aby uniknąć kilkakrotnego donoszenia niezbędnych dokumentów, warto zapoznać się z poniższą tabelką, w której nakreślamy, jakie dokumenty powinni zabrać młodzi do USC.

 

Obecny stan

Wymagane dokumenty

Panna / Kawaler 1. Dowód osobisty2. Skrócony odpis aktu urodzenia
Rozwódka/Rozwiedziony 1. Dowód osobisty2. Skrócony odpis aktu urodzenia3.Skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie
Wdowa/Wdowiec 1. Dowód osobisty2. Skrócony odpis aktu urodzenia3. Skrócony odpis aktu zgonu poprzedniego małżonka

 

Należy pamiętać, iż odpisy aktu urodzenia młodzi mogą pobrać jedynie w urzędzie właściwym do miejsca zamieszkania. Jeśli pan młody lub panna młoda po ślubie zmieni miejsce zamieszkania, może poprosić dany urząd o przesłanie odpisu do urzędu w danej miejscowości. 

Koszty ślubu cywilnego

Jeśli chodzi o koszty ślubu cywilnego, są one jedynie symboliczne. Młodzi powinni uiścić opłatę skarbową w wysokości 80 zł. W przypadku, gdy ślub zostanie zawarty w urzędzie w innej miejscowości aniżeli miejsce zamieszkania, młodzi zapłacą także 20 zł za skrócony odpis aktu urodzenia. Można również zamówić oprawę muzyczną ceremonii, za którą trzeba zapłacić ok. 100 zł. Zatem wydatek za uroczystość ślubu cywilnego zamyka się w kwocie ok. 200 zł. 

 

Uroczystość

 

Zawarcie sakramentu małżeństwa następuje w obecności kierownika USC i dwóch pełnoletnich świadków. Poniżej opisujemy punkt po punkcie czynności, jakie następują podczas samej uroczystości:

 • Mowa urzędnika o roli małżeństwa jako podstawowej komórki społeczeństwa.
 • Urzędnik pyta narzeczonych, czy uczynią wszystko, aby ich małżeństwo było trwałe i szczęśliwe.
 • Nakładanie obrączek.
 • Podpisanie aktu małżeństwa przez młodych, świadków i kierownika USC.
 • Życzenia dla młodej pary przekazane przez urzędnika, świadków, rodziców młodych oraz pozostałych zgromadzonych gości na tej uroczystości.

Jeśli młodzi decydują się wziąć osobno ślub cywilny i kościelny, zwykle po uroczystości cywilnej udają się do kościoła w miejscowości, gdzie mieszka panna młoda. Jeśli jednak poprzestają na ślubie cywilnym, wówczas warto zapytać wcześniej kierownika USC, czy jest możliwe wzniesienie toastu lub mały poczęstunek w któreś z sal USC.

 

Kto decyduje się na ślub cywilny?

 

W dzisiejszych czasach bardzo dużo par decyduje się na ślub konkordatowy, który jest połączeniem ślubu cywilnego i kościelnego. Jednak jeśli pan młody lub panna młoda nie spełniają dostatecznych wymogów, wówczas najpierw biorą ślub cywilny, a po jakimś czasie kościelny.  

O to, dlaczego młodzi decydują się jedynie na taki ślub, zapytaliśmy kierownika jednego z Urzędów Stanu Cywilnego:

- Pierwszym głównym wyznacznikiem jest wiara. Jeśli ktoś z młodych nie jest katolikiem, a co za tym idzie nie wierzy w Boga, wówczas decyduje się na ślub cywilny. Często bywa tak, że ktoś z młodych nie przystąpił do bierzmowania, a w skrajnych przypadkach nie został nawet ochrzczony, ale pragnie wziąć również ślub kościelny. Wówczas decyduje się najpierw na ślub cywilny, a następnie po spełnieniu odpowiednich wymogów, składa przysięgę przed Bogiem. Istnieją również przypadki, w których jedna z osób jest niewierząca, natomiast jej partner wierzy w Boga. Wówczas istnieje możliwość przysięgi przed Bogiem wierzącego partnera, natomiast osoba niewierząca nie wypowiada słów przysięgi w kościele. Tak samo jest w przypadku rozwodników, którzy mogą ponownie zawrzeć związek małżeński w USC, bowiem kościół nie akceptuje rozwodów.

 

Autor tekstu: Grzegorz Wieczorek

17 odpowiedzi do wpisu “Urząd Stanu Cywilnego ? formalności prawne

 1. czytelnik

  „Na tym spotkaniu konieczna jest obecność obojga małżonków.” – Naprawdę????? :-) :-) :-) :-)

  „Bardzo często przyszli małżonkowie nie są zorientowani, jaki jest cel ich główny wizyty w USC. ” – tak, zapewne ma Pan rację :-) :-) :-) :-) :-)
  p.s. „jaki jest główny cel ich wizyty” ;-)

 2. kacpeer22

  ja jestem za granicą a przyszła żona jeszcze w kraju, chcemy wziąć ślub w pazdzierniku tego roku. Usc w kaliszu każe sie stawić obojgu na wizytę, w celu złożenia podpisu.Niestety przelot z angli i spowrotem, wzięcie urlopu z pracy to koszty których wolałbym uniknąć. Czy są jakieś podstawy prawne by podpisać papiery np 2-3 dni przed ceremonią, moi znajomi tak wzięli ślub w polsce ale niewiem czy spotkali sie tylko z dobrą wolą urzedników, czy jest mozliwość pokazać urzednikowi paragraf który reguluje daną sytuację pomyślnie dla mnie

 3. ania4713

  tak bylo za komuny, nie teraz, ps mam 18 lat,moj chlopak z ktorym jestem 6 lat tez ma 18 lat, planujemy niedlugo wziac slub cywilny i dowiadywalam sie bo tez slyszalam ze mężczyzna musi miec 21 lat, ale jak juz pisalam to nie prawda

 4. johan

  Co do możliwości zawarcia małżeństwa cywilnego, trzeba posiadać zdolność prawną, którą w RP gwarantują kodeksy i konstytucja osobom kończącym 18rok życia. Z kolei co do możliwości zawarcia związku „bez obecności” jest także taka możliwośc prawna poprzez przekazanie notarialnego pełnomocnictwa (nawet przyszłemu małżonkowi). Sytuacja społecznie dość zabawna ale możliwa jak najbardziej i dobrą wolę urzednicy w tym względzie mogą pozostawić w swoich biurkach.

 5. Ha

  „…natomiast osoba niewierząca nie wypowiada słów przysięgi w kościele…” – bzdura! Byliśmy na dwóch ślubach, gdzie Pan Młody był ateistą. Jak najbardziej osoby niewierzące wypowiadają przysięgę, ale skróconą o tekst „Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci. ” oraz przy zakładaniu obrączek nie mówią: „… w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.” Niewierzący nie biorą udziału w liturgii.

 6. Monika

  Ja mam pytanie dotyczące nazwiska – czy mogę po ślubie cywilnym zachować swoje nazwisko, a w momencie ślubu kościelnego zmienić je na nazwisko mojego już męża?
  I czy możemy wziąć ślub kościelny 3 lata po ślubie cywilnym?

 7. iskierka1977

  Witam. A ja mam takie pytanie. Jestem po rozwodzie i po raz kolejny będę wychodziła za mąż. Noszę nazwisko byłego męża. Czy jest możliwość powrócenia do panieńskiego nazwiska przy powtórnym ślubie? chcielibyśmy nosić moje nazwisko panieńskie.

 8. jolka

  Witam
  Ja mam troche inne zapytanie.
  Wraz z partnerem mieszkamy za granica wymeldowalismy sie z kraju w zwiazku z czym nie posiadamy aktualnych dowodow osobistych, czy zamiast dowodu moze byc paszport???

 9. aga

  By wziąć ślub w tajemnicy przed rodzicami, oboje musicie mieć skończone 18 lat. Nie można pozostawić swojego nazwiska przy ślubie cywilnym i przyjąć nazwiska męża podczas kościelnego, gdyż wtedy uroczystość ta nie ma nic wspólnego z prawem, a jedynie składacie przysięgę przed Bogiem. Co do paszportu, to wydaje mi się, że jest taka możliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>